Творчі завдання і задачі

На поверхні однієї з планет Сонячної системи існує сполука А, що складається з трьохатомних молекул. При високій температурі вона розкладається утворюючи дві газоподібні речовини Б і В. відносна густина газу Б за азотом 0,07 і горить він в кисні. Газ В за певних умов утворює іншу газоподібну просту речовину Г, що захищає цю планету від сонячної радіації. Назвіть сполуки А, Б, В, Г.

Тверда речовина жовтого кольору А, реагує із безбарвним газом Б, який не має запаху, утворює безбарвний газ В із різким запахом. Останній у присутності каталізатора реагує з надлишком газу Б, утворюючи в’язку за звичних умов речовину Г. При розчиненні речовини Г у воді утворюється сильна мінеральна кислота речовини А,Б, В, Г, Д. Складіть рівняння реакцій, про які йдеться у завданні.

Три елементи А,Б, В, знаходяться в одному періоді. В атомі елемента А кількість енергетичних рівнів удвічі менша, ніж кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні. Елемент Б – найпоширеніший у природі, утворює з елементом А газоподібну речовину АБ2. елемент В утворює луг, а в сполуці з А і Б – сіль складу В2АБ3. назвіть всі три елементи і запишіть формули бінарної сполуки і солі.

У балоні міститься гелій, забруднений воднем. Як очистити гелій від водню? Я можна визначити вміст домішок водню?

Стічні води хімічного комбінату містять аміак. Запропонуйте спосіб нейтралізації аміаку, який можна застосувати в народному господарстві. Добова доза фосфату, необхідна людині, дорівнює 1 г. відомо, що масова частка фосфору у м’ясі  0,204%; в яйцях – 0,224%; в сирі 0,701%. Яку масу кожного продукту необхідно включити до раціону, щоби задовольнити добову потребу організму у фосфорі?

Розшифруйте алхімічний трактат: «Якщо Марс у своєму вражаючому одязі в обійми Венери, яка розтанула від пекучих сліз, він обов’язково почервоніє…»
Підказка: Під Марсом і Венерою хіміки розуміли залізо та мідь, а «пекучими слізьми» вони називали концентровані солі (HNO3  і H2SO4).

Людина з’їла 150 г морквяного сала. З’ясуйте, чи може бути у неї отруєння нітратами, якщо врожай моркви був одержаний з поля, на якому один масою 50 г накопичує приблизно 0,2 г нітратів (токсична доза нітратів – 8 -15 г).

Рослина в сонячний день поглинає близько 5 г вуглекислого газу на кожний квадратний метр своєї листкової поверхні. Розрахуйте, яку приблизно масу вуглецю поглине за десятигодинний світловий день соняшник, листкова поверхня якого 1,8 м2

Газоподібні речовини А і Б належать до алкенів і мають однаковий відсотковий склад; а саме 85, 72% Карбону; 14,28% Гідрогену. Які це речовини? Визначте їх молекулярні формули, коли відомо, що маса 1 л речовини А становить 1,26 г, а речовина Б – 2,52 г.

Як правило воду використовують для гасіння пожеж. Але відомо, що вугілля, яке горить поливають невеликою кількістю води для підсилення горіння. Поясніть доцільність такої дії з погляду хімії.

Одного разу я і мої товариші вирішили відправитися на полювання на один з островів на лодці. Незабаром піднявся шторм. Лодку зносило все далі у море. Ми дуже змерзли. Раптом в імлі з’явився обрис острова. Ми швидко пристали до берега і вирішили спочатку розвести багаття, щоб зігрітися і приготувати їжу. Вітер задував вогнище і ми обклали його камінням: каміння було м’яке, біле і дуже забруднювалось. Вранці всі дуже лаяли чергового Володю. Вогнище згасло, а сірники зникли. Але я взявся і без вогнища зварити яйця на сніданок. Для цього я подрібнив білі каміння з того боку, де вони зіткнулися з вогнем, поклав у ямку вириту у землі подрібнене каміння разом з сирими яйцями, полив їх водою.
Каміння зашипіло, повалила пара і через декілька хвилин яйця гарно зварились.
1.     Що це за мінерал?
2.     Що стало з ним від жару вогню?
3.     Як пояснити дію води на біле каміння?


Широко відомі лікувальні властивості глауберової солі, яку відкрив французький Глаубер. Він описав її так: «Ця сіль, якщо її ретельно приготувати, схожа на лід; вона утворює абсолютно прозорі видовжені кристали, які розпливаються на язиці, не подразнюючи його».
Які властивості описав вчений?
Які правила техніки безпеки порушив Глаубер?


Із книги І. Нечаєва «Оповідання про елементи» «…Деві спробував кинути у воду потассіум. Здавалось би, метал, кинув у воду повинен одразу впасти на дно і спокійно лежати там. Так поводили себе всі старі метали, відомі Деві. Але з потассіумом відбулося щось дивне. Він не потонув. Із голосним шипінням цей метал забігав по поверхні води. Потім стався сильний вибух, і над потассіумом прохопилося лілове полум’я. так він і бігав по воді із полум’ям і тріском зменшуючись, поки не перетворився на їдкий луг, який одразу ж зник у розчині». 
Про який елемент йде мова?
До якої групи речовин відноситься цей елемент?
Напишіть формули і назви усіх речовин цієї групи.


.З рекламних афіш 1844 року: «Завтра вранці в міському залі зборів відбудеться демонстрація ефектів, що викликають вдихання незвичайного газу. «Цей газ примушує тих, хто вдихнув його, або сміятися, співати, танцювати, або кидатися у бійку – залежно від основної риси характеру людини. Ті хто надихався, зазвичай зберігають притомність у достатній мірі для того, щоб не сказати або не зробити нічого такого, про що пізніше довелося б пожалкувати. Для вдихання газу допускатимуться тільки джентльмени вищого рівня порядності».
Який газ вдихала шановна публіка?


Закон Оддо Гаркінса стверджує: з двох сусідніх елементів періодичної таблиці вміст в земній корі більший у того з них, який має парний порядковий номер.
Які елементи найбільш поширені в земній корі і якими величинами характеризується їх поширеність?
Одного разу видатний хімік і фізик Роберт Бойль зайшов до лабораторії в той час, коли робітники розливали там по склянках концентровану хлоридну кислоту. Спостерігаючи за роботою робітників, учений поклав край стола фіалку, яку до того тримав у руках, і раптом помітив, що фіалка змінила колір. Зацікавившись цим явищем, Бойль виявив ще кілька об’єктів, які мали такі самі властивості.
Яким словом ми зараз називаємо ці речовини?


Давній історик Пліній Старший розповідав про цікавий випадок, що стався за часів правління римського імператора Тиберія. Прийшов одного разу до Тиберія незнайомець і подарував йому чашу, виготовлену з блискучого, як срібло, металу, але надзвичайно легкого. Майстер розповів, що цей нікому не відомий метал він зумів добути з глинястої землі. Але Тиберій, злякавшись, що новий метал з його цінними властивостями знецінить золото і срібло, якими була наповнена його казна, звелів убити незнайомця і зруйнувати його майстерню, щоб ніхто не зумів використати її для добування небезпечного металу.
Який метал добув незнайомець і поплатився за нього головою


За легендою, цариця Клеопатра розчинила перлину в оцті і випила розчин. Чи змогла б Клеопатра так само поласувати намистиною, знайденою при розкопках Фів? Вік зеленкувато-коричневої знахідки – 5,5 тис.років


Проаналізуйте уривок з твору А.Конан-Дойля «Загублений світ».
«…Ці недіючі вулканічні кратери чомусь дуже цікавими лорда Джона. Челенджер теж знайшов щось гідне його уваги – це був грязьовий гейзер, що бив сильно струмені його так і кипіли пухирцями, що виділяли якийсь невідомий нам газ Челенджер опустив у гейзер порожню тростину, підніс до неї сірник, як школяр, закричав з радості, коли підпалений газ вибухнув і запалав синім вогнем. Потім він приладнав до тростини шкіряний кисет, наповнив його газом і запустив у повітря. Від цього експерименту професор був у ще більшому захваті. Горючий газ! Та який легший за повітря! Тепер я певний, що в ньому значна кількість…»
Яка речовина містилась в значній кількості в горючому газі?
Чому горючий газ легший за повітря?
Чому цей газ вибухнув при підпалюванні?
Як утримують у промисловості цю речовину і де застосовують?




Немає коментарів:

Дописати коментар